5 פעולות קבועות שישנו לכם את התפיסה

לא מעט דברים מגדירים אותנו. החברים שלנו, ההתנהגות שלנו, הבחירות שלנו, סדרי העדיפויות שלנו, המילים שאנו בוחרים להשתמש בהן וכמובן שגם הפעולות השגרתיות. אי לכך, אם ניתן לאמץ כמה מנהגים שיסייעו לשנות את התפיסה באופן שיגרום לחוש טוב, שייכים, רגועים ובמקום הנכון אל מול עצמנו, הרי שמוטב להכיר מגוון פעולות דתיות שראוי לבצע, ולא רק על מנת ליישר קו עם התלם – אלא על מנת לתמוך בנפש האדם.

ברכות השחר

דוגמה לפעילות דתית שמוטב להקפיד עליה מדי יום מתייחסת אל ברכות השחר. ברכות השחר נאמרות מדי בוקר לאורך מאות שנים. הן נאמרות בזמן היפה ביותר שקיים, ישר עם יקיצת האדם. עם השנים הנוהג מעט השתנה, אך המהות נשארה, הצורך להודות לבורא עולם על סך הדברים הטובים שאנו זוכים להם – דברים קטנים כגדולים. מכאן שזוכים להתחיל את היום באופן חיובי, באופן שמניע לבחון את חצי הכוס המלאה, וכיוון שלמילים יש כוח רב, הרי שמדובר באיפוס חיובי על בסיס יומי – מדובר בכמה דקות שיש להשקיע על מנת לחוש טוב עם עצמנו, היקום והסביבה.

מקווה

המקווה מיועד עבור היטהרות ובו זמנית היהדות תופשת את בני הזוג ככלי שמכיל פוטנציאל רוחני רב מעלה. מכאן שאם משלבים בין שני הדברים, מוצאים שהמקווה הנו אמצעי חשוב בדרך לחיבור רגשי, פיזי ורוחני. המקווה מאפשר הן לגבר והן לאישה להכין את עצמם האחד לקראת השנייה באופן מטהר, כך שהמפגש הפיזי מקבל מקום הרבה יותר ייחודי, הופך לאירוע הרבה יותר משמעותי – אירוע שלכבודו יש להתכונן נפשית. אי לכך, אנשים רבים שאמצו את המנהג בשלב יחסית מאוחר בחייהם, מעידים שהם לא ישובו לאחור, כיוון שהמקווה תרם רבות לזוגיות ואף העמיק את הגישה הרומנטית.

שמירת שבת

לא מעט שומרי שבת מבינים שמדובר במתנה גדולה. מדוע פעולה זו כה נחשקת אצל אינספור אנשים? כיוון שמדובר בהפסקה – הפסקה מהשגרה, הפסקה מהעבודה, הפסקה מהצורך להיות פעלתנים. אז נכון שלקראת השבת יש לעמול יותר קשה מאשר בדרך כלל, אך בשבת עצמה ניתן לנקות את הראש, לבלות זמן איכות עם המשפחה, ליהנות מאוכל שהוכן מראש, לנוח מבלי לחוש רגשות אשמה ובאופן כללי מדובר ביום בעל אווירה מיוחדת, ביום שמצדיק שישה ימי ציפייה.

הנחת תפילין

הנחת התפילין מתחילה להתבצע בגיל בר מצווה. טקס התפילין חל עם תפילת שחרית, כאשר ההליך עצמו נחשב רוחני, קדוש וכשקול כנגד התורה כולה. מדוע גברים מניחים תפילין לאורך הדורות? כיוון שמדובר בסימבול לקשר שבין בורא עולם לעם ישראל, ועל כן מרגש לקחת חלק בטקס. כמו כן, ישנה השפעה חיובית על הנפש, כי ברגע שאדם יוצא מעצמו על מנת לחשוב על טובת בני עמו, הוא מרגיש מזוכך ושייך.

הפרדה בין בשר לחלב

גם אם אינכם עומדים להחזיק בבית ערכת כלים חלבית אל מול בשרית, עדיין מוטב לשקול לא לאכול באותה ארוחה בשר עם חלב. מדוע? לצד מגוון סוגיות אנושיות, גם ניתן להכריע שהדבר אינו בריא. כאשר לא מקפידים על כך הגוף מתקשה לספוג כהלכה הן את הסידן (מהחלב) והן את הברזל (מהבשר). בנוסף, ארוחה מעין זו פוגמת בתחושת השובע, כך שהרבה פעמים אוכלים יותר ממה שצרכים, ואף מדובר בהעמסה מיותרת של חלבונים (מסייעים בבניית תאי שומן).

ערך מוסף

לסיכום נציין שתמיד מומלץ לבחון כיצד לשפר את היום יום שלנו, כאשר אם ניתן לשפר את יומנו ובו זמנית ליצוק ערך מוסף, להרגיש חלק משלם ולאמץ לעצמנו מנהגים שנבחרו על ידי דורות – הרי שמדובר בקלף מנצח.

נגישות