ענן ציבורי VS ענן פרטי – הכול על שירותי גיבוי

עולם שירותי הענן פתח מעין נישה חדשה ורבת אפשרויות, בתוך עולם המחשוב העסקי הוותיק. הוא הכניס לתמונה בין השאר, אפשרויות כגון ענן ציבורי, בשונה מענן פרטי. במקביל, הופיעו מגוון רחב של שירותי ענן, כאשר אחד הבולטים ביותר שבהם הוא שירותי הגיבוי. מה הקשר בין שלושת אלה – שירותי גיבוי, ענן פרטי וענן ציבורי? ומה בעצם ההבדל, בין שני סוגי ה"עננים"? לפניכם הסבר קצר שינסה להבהיר זאת:

תזכורת קצרה על שירותי גיבוי

שירותי ענן, הם בתיאור פשטני מעט, כמו צריכת שירותים משרת פנימי של העסק. אלא שבמקרה של שירותי ענן, מדובר לרוב על כך שהשרת נמצא אצל ספק שירותי ענן מרוחק ושניגשים אליו דרך רשת האינטרנט. חברת GNS למשל, מציעה שירותי גיבוי לעסקים פרטיים, במודל שירות ענן. מתחברים אליו דרך דפדפן ומבצעים באמצעותו בנוחות ובקלות, פעילויות גיבוי ושחזור בהתאם לצורך. ניתן לחשוב על כך, כמעין הרחבה של מחלקת המחשוב שלכם. כל זאת, במודל של שכירת שרות, במקום רכישת חומרה ותוכנה. מבחינת כוח האדם – טיפול במערכת על ידי ספק השרות, במקום על ידי צוות מחשוב פנימי בעסק שלכם.

ענן ציבורי – נגיש, זול ומשתלם

Public cloud הוא ה"ענן" המופשט של שירותים, אשר זמינים ברשת האינטרנט. "ציבורי" מתייחס להיותו נגיש לכל. כמו ספריה ציבורית. אם כי לא מדובר בהכרח על נגישות לשירותים בחינם. הענן הציבורי הוא סביבה שבה צורכים שירותי ענן, במודל האופייני שלהם כיום, אשר מאפשר את מרב התועלות מכך. בתמצית: זה נגיש מאוד, זול ומשתלם מהיבטים רבים. למי זה מתאים? כעקרון, ענן ציבורי מתאים בפועל כמעט לכל עסק. ואכן, רואים את זה בשטח וזהו סוג הענן הנפוץ ביותר בשימוש.