הורים – מעוניינים לסחור בשוק ההון? הינה כמה מושגי יסוד שאתם חייבים להכיר

מסחר בבורסה הוא מקור ותיק וידוע ליצירת רווחים. אך עבור מי? האם תחום זה שייך רק למומחי כספים וכלכלה? אפשרי רק לבתי השקעות עתירי תקציב וידע? מתברר שלא. אנשים רבים, גם ללא השכלה אקדמית או השכלה מיוחדת אחרת, עוסקים בכך כהשלמת הכנסה או אפילו כמקור הכנסה עיקרי. אם אתם בעלי משפחה אשר מתעניינים בכיוון זה, אלה כמה דברים שחשוב שתדעו:

מניות

ראשית, חשוב לציין שמדובר בעולם מיוחד בפני עצמו. הבנה כללית בכלכלה תסייע, אך מי שרוצה להרוויח מכך, יהיה חייב להתעמק בתחום המסחר בשוק ההון, כתחום התמחות מיוחד בפני עצמו. כמו בנושאים רבים, כדאי להתחיל זאת מלמידת מושגי היסוד, כגון מניות ו”שוק ההון”. כאשר תלמדו זאת, הדבר יבהיר עבורכם גם תהליכים בסיסיים בתחום זה. למשל, להבין איך קונים מניות בבורסה ומה כרוך בהפקת רווחים בהמשך לכך. אז בואו נתחיל מהמושג הבסיסי כל כך – מניה. גופים שונים מנפיקים מניות, במטרה להשיג כסף למטרות שונות. העסקה פשוטה: קנו מניה שלנו ותקבלו בתמורה לכך חלק בבעלות על החברה! זה לפחות הרעיון התאורטי. היכן מנפיקים ורוכשים סחורה שכזו? ב"בורסה".

דיבידנדים

מעשית, בעקבות היותכם "שותפים" בחברה בצורה כזו, תוכלו לקבל מדי פעם חלק מרווחיה. רווחים אלה שמחולקים לבעלי המניות מכונים "דיבידנדים”. היבטים שונים בנושא הדיבידנדים עשויים להילקח בחשבון בבחירת מניות לרכישה. עם זאת, קבלת דיבידנדים היא עדיין לא "מסחר". מהו מסחר?

 

 

מסחר בשוק ההון

מלאכתם של סוחרים באשר היא, מבוססת לרוב על אותו עקרון פשוט: לרכוש במחיר נמוך ולמכור ברווח. הרכישה או ה"השקעה" בבורסה, היא בעצם רכישת מניות. למכירה או רווח עוד לא הגענו – נגיע עוד מעט. בינתיים, נציין כי בשלבים ההתחלתיים תוכלו להשקיע במניות בצורה בטוחה יחסית, בסיוע מומחים. התועלת בכך: צמצום סיכונים והפסדים ותוספת לימוד. החיסרון: מומחים לא עובדים בחינם. כמובן, תוכלו גם לבחור לקפוץ למים מיידית. משמע – להתחיל בעצמכם ולבד. אם כי בזהירות וכמובן, רק אחרי שלמדתם את התחום היטב ברמה התאורטית. חשוב לציין, שבמסגרת הלימודים ניתן ומומלץ ביותר לתרגל. אז רכשנו מניות. מה עכשיו?

לקנות חכם, למכור ברווח

כמובן, לא רוכשים סתם כך מניות, אלא כאלה שהערכנו שניתן להפיק מהן רווח. מלבד דיבידנדים, נחפש בעיקר רווח במכירת המניה. גם כאן, העיקרון הבסיסי פשוט ביותר: למכור את המניה, במחיר גבוה ממחיר רכישתה. המחירים שמבקשים ונכונות הקונים לשלם, דינאמיים ומתנהלים במידה רבה כמו בכל שוק אחר. כלומר, על בסיס היצע וביקוש. אגב, את המסחר במניות תצטרכו לבצע דרך בית השקעות או בנק.

ניירות ערך

למעשה, מניה היא רק אחד מסוגי "ניירות הערך", אשר ניתן להנפיק לציבור. דוגמה נוספת של נייר ערך הן "אגרות חוב".

מדדים

ניתוח יעיל של המידע על מניות שונות, הכרחי בכדי להשקיע בזהירות ובחוכמה. מסייעים לכך בין השאר מדדים שונים, כגון "מדד ת"א 25” או “מדד שארפ”.

תמהיל השקעות

בכדי לצמצם סיכונים, מומלץ ומקובל להשקיע בכמה כיוונים שונים. בצורה כזו, אם אחד מהם במצב גרוע, סביר שעדיין נרוויח באחרים. מה שנקרא, לא לשים את כל הביצים בסל אחד.

לסיכום

בהחלט לא מדובר ב"כסף קל". עבור רווחים ממסחר במניות, חייבים ללמוד ולהשקיע זמן ומחשבה. זו בפירוש "עבודה", עם כל המאמץ שכרוך בכך ותכונות האופי שדרושות בכדי להצליח. אגב – קור רוח, שיקול דעת ושליטה עצמית, נחשבים לתכונות חשובות מאוד למשקיעים בבורסה.

כדאי לדעת: מהי חשבונית מס?

מרכיב חיוני בעולם העסקים, חשבוניות מס לא רק מקלות על החיוב ומבטיחות תשלום בטוח, אלא גם ממלאות תפקיד משמעותי בדיווח הכספי ובעמידה בתקנות המס. מאמר

קראו עוד »
נגישות