כולם יכולים להשתתף במטלות הבית: איך לשלב את הילדים בניקיון?

תחזוקה של בית עם ילדים היא לא פשוטה, וזאת בלשון המעטה. יחד עם זאת, אתם כהורים לא צריכים לשאת באחריות לבדכם אלא להנחיל לבני המשפחה עוד מגיל צעיר את החשיבות של סיוע ועזרה במטלות הבית, בייחוד על רקע הרצון ליצור בעבורם עצמאות וכן יכולת לדאוג לעצמם ולביתם בעתיד. עקביות היא שם המשחק, ועל כן בשביל לסייע לכם לשלב את הילדים בתהליך של ניקיון אותו צריך לבצע באופן קבוע, בחרנו להציג את כל הטיפים החשובים ביותר לטובת יצירה של מערך ניקיון המשלב את כל בני המשפחה, החל מהילדים הבוגרים ועד הילדים הקטנים. מוכנים? בואו נתחיל!

שימוש בכלים מתקדמים לטובת ניקיון יסודי

עולם הניקיון התפתח באופן משמעותי בעשור החולף, לא מעט בזכות פיתוח של מכשירים חדשניים אשר מאפשרים לבצע את תהליך הניקיון באופן יסודי אך גם מהיר. מומלץ לעבוד ביחד עם הילדים ולהכיר להם את המכשירים הללו, כך שבהמשך הם יוכלו לתפוס פיקוד ולהשתמש בהם. כך לדוגמה, שואב אבק איכותי וטוב יכול לקצר באופן משמעותי את זמן הניקיון ואף לאפשר לילדים לבצע את עבודת השאיבה טרם השטיפה באופן יעיל, ואפילו מהנה. שימו לב כי אתם משגיחים על הילדים בזמן שהם משתמשים במכשיר, כאשר ברקע רצוי לשים מוזיקה מקפיצה שתכניס את כל הבית לאווירה.

 תחרות נושאת פרסים

בשביל לעודד את הילדים לקחת חלק פעיל בניקיון, זה הזמן להפוך את התהליך הזה לתחרות נושאת פרסים. אפשר להזמין מראש ערכות יצירה שיעבירו לילדים את הזמן בזמן שאתם מנקים והם סיימו את המשימות שהיו פתוחות, כל זאת מתוך מטרה לעודד אותם לקחת חלק פעיל ולהפוך את הניקיון ממשימה משעממת (או אפילו מעצבנת) למשימה שבסופה הם יכולים לקבל פרס, באופן חד פעמי ובהתאם לעקביות אותה הם מפגינים לאורך זמן. על כן, מומלץ להקים טבלה ולהדביק מדבקות צבעוניות בכל פעם שהילדים מסיימים משימה ובסוף להעניק להם פרס סמלי. שימו לב כי אתם לא מעניקים להם פרסים באופן קבוע אלא רק באירועים מיוחדים, כמו למשל ניקיון יסודי לקראת פסח.

 

 

חיזוק חיובי

מתן של חיזוק חיובי לילדים הוא חיוני לטובת חיזוק הביטחון העצמי של ילדים. שמרו על עקביות ובכל פעם שהילדים מסיימים משימה של ניקיון כמו למשל ניקוי של החדר שלהם, אמרו להם כמה אתם גאים בהם וכמה אתם שמחים שהם לוקחים חלק פעיל בשמירה על בית נקי ומצוחצח.

דוגמה אישית

הילדים רואים בכם כמודל לדוגמה, ועל כן חשוב מאוד שאתם תספקו להם את המודעות לחשיבות של ניקיון והיגיינה באמצעות פעולות פשוטות – החל משטיפה של הכלים מיד לאחר האוכל, ניגוב של השולחנות באופן קבוע וכן היכרות עם חומרי ניקיון ביתיים שאינם מסוכנים לילדים, ובהם הם יכולים להשתמש באופן קבוע בשביל לשמור על שגרת ניקיון, בייחוד על רקע ההקפדה שלכם על כל פרט ועל שגרת ניקיון גם בבית אבל גם מחוצה לו.

לסיכום

באמצעות יישום של הטיפים אותם הצגנו לכם כאן, גם אתם תוכלו לרתום את הילדים לטובת פעילות הניקיון הקבועה לטובת שמירה על בית מצוחצח, לא רק בזמן אירועים מיוחדים כמו למשל חגים אלא גם בשגרה היומיומית. שימו לב כי אתם לא מחמירים יתר על המידה עם הילדים אלא הופכים את החוויה לנעימה, הן על ידי חיזוקים חיוביים ועל ידי יצירה של אווירה נעימה, החל ממוזיקה ועד ריקודים המתבצעים תוך כדי הריקודים והופכים לחוויה משפחתית מהנה.

נגישות