10 דברים שלא ידעתם על חנוכה

כאשר אנו חוגגים את חג החנוכה, אנו שמים את הדגש בעיקר על אכילת לביבות וסופגניות, הדלקת נרות ושירת שירי חנוכה.

אבל האם אנו באמת יודעים מהי המשמעות האמיתית של החג? ומדוע אנו מקיימים שלל מצוות כמו הדלקת נרות וסיבוב סביבונים? אם עד עכשיו רק טעמה של הסופגנייה עניין אתכם, חשוב שתשימו לב לכמה דברים שלא ידעתם על חנוכה:

מקור החג

חג החנוכה הינו חג יהודי שנחגג במשך 8 ימים. בחג אנו מזכירים את ניצחון החשמונאים נגד היוונים שניסו להשמיד את עם ישראל ולגזול את ממון העם. סיפור חנוכה מספר כי היוונים ניסו לכפות על היהודים את עיקרון "הפרד ומשול" תוך הפרדת היהודים אחד מהשני, כאשר העם היהודי התנגד, מרד ואף הפך את רוע הגזרה.

מרד החשמונאים

כולנו יודעים פחות או יותר כי את חג החנוכה אנו חוגגים בשל ניצחון החשמונאים את היוונים. עם זאת חשוב לדעת כי כל הסיפור החל בשנת 167 לפני הספירה וזאת בשל איסורים שהוטלו על היהודים אודות קיום מצוות. המרד של החשמונאים נועד לשחרר את ירושלים ובית המקדש משלטון היוונים, כמו גם לשחרר (בפעם המיליון!) את העם היהודי משלטון קר ואכזר.

משמעות המשפט "יוונים נקבצו עליי"

לא כולם תמיד יודעים מה משמעות המשפט בשיר חנוכה הידוע.  המשפט: "יוונים נקבצו עליי" מתייחס לרצון של היוונים להשמיד את העם היהודי ולהשתלט על הברזל שגילו היהודים.

שמות רבים לחג החנוכה

חג החנוכה נקרא גם "חג האורות" וזאת בשל החנוכיות הדולקות בכל חלון. בנוסף נקרא חג החנוכה גם "חג החורף", שטומן בתוכו הבטחות חדשות לשנה הבאה. אם זה לא מספיק, חשוב לדעת כי חג החנוכה נקרא "חג הזיתים" משום שבעונה זאת אפשר למסוק זיתים להפקת שמנים.

קירוב לבבות

חג החנוכה וחג הכריסטמס הנוצרי מתקיימים בדרך כלל אחד סמוך לשני. בארצות סובלניות ניתן לטייל ברחובות וליהנות גם ממראם של עצי אשוח יפים שפזורים ברחובות אשר נועדו לחוגגי הכריסטמס וגם לטייל בין חנוכיות שמודלקות ברחובות ומונחות על חלונותיהם של בתים יהודיים.

הדלקת חנוכיות

הדלקת חנוכיות קשורה באופן ישיר אל נס פח השמן. הסיפור שבגללו אנו מדליקים חנוכיות, נוגע למגילת תענית בה מופיע סיפור נס פח השמן שמספר כי לחשמונאים לא היה מספיק שמן כדי להדליק את מנורת בית המקדש. הנס אירע כאשר נמצא פח שמן קטן שהחזיק מעמד למשך 8 ימים וסיפק אור לכל עבר. לכן אנו  נוהגים להדליק חנוכייה.

סיפורו של סביבון

בחג חנוכה נהוג לשחק עם סביבון, וזאת משום שבכל פאה של סביבון ישנה אות אחרת, כאשר כולן מרכיבות את המשפט "נס גדול היה פה". כיום, נולדו לסביבון אינטרפרטציות רבות שהפכו את הסביבון למשחק בינלאומי חובק עולם.

סביבון חנוכה

דמי חנוכה

בחג החנוכה נהוג להעניק לילדים מטבעות כסף. עם הזמן הפכו המטבעות לשוקולדים בצורת מטבעות שפשוט כיף להעניק לילדים.

כמה קלוריות יש בסופגנייה?!

כולנו יודעים שעם הטוב בדרך כלל מגיע גם הרע, כשהמקרה הזה מתייחס לקלוריות שנמצאות בתוך הסופגניות. סופגניית הריבה המסורתית מכילה כ- 350 קלוריות לכמות של 88 גרם, בעוד שסופגניות בציפוי שוקולד יגיעו גם לגובה של 600 קלוריות! בשל כך יש לצרוך סופגניות במידה.

שירי חנוכה

כיום ישנם יותר מ 50 שירי חנוכה! וזאת לא כולל שירי עמים בשפות שונות, או שירים בשפה הארמית!

 

לסיכום, חנוכה הוא חג נפלא ומלא אור! לכן עם עובדות אלה זה הזמן לחגוג, לטייל בערבים על רקע חנוכיות מדהימות וליהנות מסופגניות, לביבות לרוב, שירים ומשחקים!

נגישות