אינטרנט כשר: כל מה שרציתם לדעת!

רשת האינטרנט היא סביבה בה פועלים אינספור גורמים. כמו בעולם הפיזי, גם בה יש גורמים שליליים, שחשוב לנו להתרחק מהם ומ"מרכולתם". החדשות הטובות הן, שיש לכך פתרון טכני יעיל: "אינטרנט כשר". 

מה זה בעצם?

"אינטרנט כשר" הוא המצב, שבו ניתן לגלוש באינטרנט מבלי להיתקל באתרים, שמהם חשוב לנו להימנע. כל זאת, ללא הצורך לסנן אותם בעצמנו – דבר שכמובן יחייב חשיפה מסוימת לאותם אתרים ולכן הוא לא בא בחשבון. במקום זאת, התוכנה שמאחורי השירות עושה את העבודה עבורנו ודואגת, שהגישה לאתרים הלא רצויים תיחסם.

איך משיגים "אינטרנט כשר"?

סינון עשוי להינתן על ידי כמה גורמים. בין השאר, זה יכול להיות שירות שמציע ספק החיבור לאינטרנט, דוגמת ITC.  נוסיף, כי "חוק התקשורת (בזק ושידורים)" מחייב את ספקי האינטרנט בישראל לספק ללקוחות תוכנות סינון תכנים בחינם. עם זאת, אופייני שתוכנות אלה ברמת סינון בינונית וגם לא ניתנות להתאמה אישית (החוק לא מחייב להציע התאמה כזו).

כיצד זה עובד?

"מאחורי הקלעים", מערכת שמבצעת סינון מסוג זה עשויה לפעול בכמה דרכים שונות. שיטה פשוטה, ישנה ואפקטיבית מאוד, היא שימוש ב"רשימות". אלה יכולות להיות "רשימות לבנות" של אתרים, שרק אליהם תתאפשר הגישה. ייתכן מצב הפוך – הגדרת "רשימה שחורה", של אתרים שאליהם לא תתאפשר גישה. רשימות אלה אמנם יעילות, אבל השימוש בהן מסורבל אם זקוקים לשימוש בהיקף גדול של אתרים. את הרשימות מנהלת תוכנה, שמותקנת אצל הגולש עצמו או אצל ספק אינטרנט (למשל ספק ITC). עוד גישה בסיסית, שהולכת צעד גדול קדימה, היא שימוש בתוכנה שמסוגלת לזהות מילות מפתח באתר. בעזרתן, היא מעריכה אם האתר לגיטימי או מפוקפק. שיטה זו טובה רק עד לנקודה מסוימת. זאת, מאחר שמילות מפתח לא מספיקות, בכדי לקבוע בוודאות את אופי האתר. למעשה, מחשבים הם עדיין מכונות בלבד ומכונות "טיפשות" למדי, שרק "עושות מה שאומרים להן" ולא מסוגלות לחשוב לעומק בעצמן. לדוגמה: אתר שבתוכו מופיעה המילה "סמים" 3 פעמים מייד בהתחלה – טוב או לא טוב? אם זה אתר שעוסק בשיקום נפגעי סמים, החזרתם בתשובה אולי – יפה מאוד. אבל מה אם זה אתר שדווקא מעודד שימוש בסמים? לכן חשוב להבין, שכלי הסינון שעובדים בשיטה כזו, אינם מושלמים.

בחירת ספק

יש חשיבות גדולה לבחירת ספק גישה לאינטרנט (כמו ספק אינטרנט ITC). בכדי שהבחירה תתאים לערכי היהדות, צריך לבדוק מה הספק מציע מבחינת סינון תכנים. הבחירה חשובה במיוחד עבור מי שעובדים מהבית, שאז התלות בחיבור האינטרנט לצורך העבודה גדולה יותר.

לסיכום

השימוש ברשת האינטרנט מתרחב כחלק מחיי היום יום. בדומה לסכין, רשת האינטרנט איננה טובה או רעה כשלעצמה. הכול עניין של אופי השימוש שעושים בה, בעלי האתרים והגולשים. לכן, טוב שישנה כיום גם לציבור הדתי והחרדי אפשרות "לגלוש" באינטרנט באופן בטוח, באמצעות "האינטרנט הכשר".

כדאי לדעת: מהי חשבונית מס?

מרכיב חיוני בעולם העסקים, חשבוניות מס לא רק מקלות על החיוב ומבטיחות תשלום בטוח, אלא גם ממלאות תפקיד משמעותי בדיווח הכספי ובעמידה בתקנות המס. מאמר

קראו עוד »
נגישות