מה צריך לעשות לפני ואחרי מעבר לבית חדש על פי היהדות?

בשעה טובה ומוצלחת אתם עוברים לדירה חדשה. רגע לפני המעבר, להלן הצעדים אותם חשוב לבצע לפני הכניסה – וזאת ע"פ כללי היהדות.

נכנסים לדירה חדשה? זה הזמן לבצע רכישה של מזוזה

אין ספק כי אחד הרגעים המרגשים ביותר הוא מעבר לדירה חדשה. בין אם מדובר בדירה אותה רכשתם או בדירה שכורה, חשוב להבין כי לאנרגיות בבית יש חשיבות עליונה ולכן כיהודים מאמינים אשר רוצים למגן את הבית מפני עין הרע, מחלות וצרות – רכישה של מזוזה היא השלב הראשון אותו יש לבצע רגע לפני המעבר. התקנת מזוזה מהווה חלק בלתי נפרד ביהדות מכניסה לדירה חדשה, וזאת כחלק מהאמונה כי למזוזה יש את הכוח לשמור ולהגן על דיירי הבית. אם בעבר הסתפקנו במזוזה סטנדרטית למדי, כיום ניתן דרך חברה מקצועית להזמין מזוזות מעוצבות ותקניות אותן ניתן להתקין בפתחים של הבית – גם אם יש מזוזות קיימות. להחלפה של מזוזה יש חשיבות מבחינה הלכתית, ועל כן יש לבצע את הרכישה ובהתאם לכך לדאוג כי אתם מקבלים את המזוזות ממש לפני שאתם נכנסים לבבית.

כיצד מתקינים מזוזה לפני המעבר לבית חדש?

על מנת להתקין מזוזה בצורה תקנית יש לדאוג לכך כי המזוזה תהיה שלמה וכי היא עברה תהליך של בדיקה ע"י סופר סת"ם. את המזוזה ניתן להתקין במאונך או באופן ישר על הכניסה לדלת, בתחילת השליש העליון. בעת תקיעת המזוזה (אותה ניתן לבצע באמצעות רב ובנוכחות של בני המשפחה והחברים) לומר את הברכה "ברוך אתה אדני אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה". לאחר קביעת המזוזה, נהוג בחלק מהעדות לזרוק מים ומלח – לסגולה של מזל וברכה.

מעבר לבית חדש

הכשרת הכלים לפני הכניסה לבית

עוד צעד חשוב לקראת הכניסה לבית שלכם הוא הכשרה של הכלים, כך שהם יהיו כשרים. עדיף לעשות זאת לפני הכניסה לבית, וזאת בכדי להבטיח כי הבית שלכם יהיה כשר. שימו לב כי מדובר בשלב חיוני בדת היהודית לכניסה לבית חדש, ועל כן יש ליישם אותה.

קבלת ברכה מהרב

אם אתם רוצים להיכנס לבית בראש שקט ועם ברכה, מומלץ ליצור קשר עם הרב בכדי לקבל ברכה. כדי לשמור על הבית, תוכלו לרכוש את ברכת הבית ולהציב אותה בכניסה לפתח הבית. נוסף להתקנת המזוזה אשר היא חשובה מאוד בכל הקשור לכניסה לבית, לאחר המעבר תוכלו לארגן בעצמכם חנוכת בית עם שיעור תורה מפי הרב שלכם, כך שחנוכת הבית תשלב גם את השמחה של כניסה לבית חדש וגם קבלת ברכות והגנה רוחנית אשר היא חשובה בעבור כל בית יהודי. לסיכום, באמצעות הצעדים הללו תוכלו להיכנס לבית החדש שלכם עם השגחה רוחנית, והכי חשוב – שיהיה במזל!

נגישות