האם ניתן להפעיל מערכות סולאריות בשבת?

ההלכה היהודית מורכבת משלל מצוות, חוקים ופסיקות שונות המחייבות אותנו על שמירת השבת באופן מאד מדויק. עם ההתפתחויות הטכנולוגיות השונות, עולות גם שאלות הלכתיות בקשר לשבת. ניקח לדוגמא את המעלית – מצד אחד, בבתים גבוהים לא ניתן לצאת מהבית ללא מעלית, מצד שני זה חילול שבת. הפתרון המוכר לכולנו הוא מעלית שבת המופעלת באופן אוטומטי. נושא אספקת החשמל בשבת גם הוא מעלה חששות שונים לחילול שבת. במאמר הזה נבחן מקרה מאד נקודתי של חשמל סולארי בשבת, מהן המגבלות איתו ומה ניתן לעשות בכדי לפתור את הבעיות.

אספקת חשמל בשבת

הבעיה שקיימת באספקת חשמל בשבת נובעת מהעובדה שאותן מערכות נשענות על חברת החשמל אשר מחללת שבת כאשר עובדים יהודים מתפעלים את המערכות השונות בזמן השבת. יש לדבר היתרים שונים שמנומקים על ידי פיקוח נפש, אבל הם לא מקובלים על כלל שומרי השבת באשר הם. מערכות סולאריות יכולות להציב עוד אתגרים שונים נוספים בעניין השבת. אם תרצו להבין יותר כיצד הן פועלות, תוכלו למצוא מידע בנושא מערכת סולארית ביתית באתר ייעודי המרכז אותו. בגדול, מדובר על מערכות שונות המפיקות חשמל מאור השמש.

האם ניתן להפעיל מערכות סולאריות בשבת?

בעיות הלכתיות

במכשירים המופעלים ישירות מאור השמש, כמו מאוורר סולארי, קיימת בעיה בהפעלה בשבת. היא למעשה אסורה מכיוון שזוהי הפעלה ישירה של חשמל.