האם השתלת שיער מותרת על פי התורה?

היום, גברים הסובלים מנשירת שיער או הידלדלות בשיערם, יכולים לפנות לפתרון המצוין של השתלת שיער. חלק עושים זאת בחוץ לארץ בחבילות משתלמות, אחרים בוחרים לעשות זאת בארץ, אך בכל מקרה מדובר בפתרון מצוין בעבור מי שרוצה שיער טבעי, שכן התהליך נעשה על ידי השתלת שיער מהחלק האחורי של הראש באזורים המקריחים כמו הפדחת. כאן נשאלת השאלה, האם הדבר מותר על פי ההלכה? האם גם גברים יראי שמיים ושומרי מצוות יכולים ליהנות מהיתרונות הרבים של הטיפול נגד ההתקרחות? ריכזנו בעבורכם את התשובות המלאות לשאלות הקשורות בהליך הזה, כדי שתדעו אם גם אתם יכולים לעבור אותו ללא כל חשש.

מה שהיה אסור בעבר כבר מותר בימינו

אם נלך אחורה לתקופות זמן קדומות, הרי שהיהדות אסרה על גברים לעסוק בכל אקט של טיפוח עצמי הן של הגוף והן של הנפש. היום הנסיבות השתנו כבר ויש דברים שהרבנים מתירים בתחום הזה. המון גברים שומרי מצוות שרוצים להשתיל שיער, לא בטוחים אם מותר או לא והגיע הזמן לעשות סדר – במידה ואדם חש בחוסר נוחות בגלל ההתקרחות ואיבוד השיער ואפילו מתקשה למצוא זיווג הגון או להתקבל לעבודות בהם הוא מעוניין, בהחלט מותר לעבור השתלת שיער. זאת כל עוד השיער הוא שיער של גבר, מה שקורה ברוב המוחץ של המקרים, בהם השיער המושתל הוא של האדם עצמו.

השתלת שיער - על פי ההלכה

מה לגבי תפילין?

מבחינת ההלכה קיימת כמובן מצוות הנחת תפילין, גם תפילין של ראש אותו מניחים בקצה הראש, היכן שלעתים מתבצעת השתלת שיער. נשאלת השאלה מותר לעשות השתלה כזאת ואיך זה מסתדר עם מצוות ההנחה. התשובה היא שניתן לעבור השתלה כזאת, ובתקופת ההחלמה בה ישנה תחבושת על המקום, אין להניח תפילין של ראש. במצוות הנחת תפילין יש איסור חציצה, שאומר שאסור ששום דבר יהווה חוצץ ויפריד בין התפלין ליד או לראש במקרה הזה. רבנים פסקו כי לאחר צמיחת השיער המחודשת, ניתן להניח את התפילין על המקום וכי הדבר לא נחשב לחציצה, מפני שהשיער החדש נחשב לחלוטין כאיבר רגיל בגופו של הגבר.

האם מותר להשתיל שיער שנלקח מהזקן

הרבנות הראשית קובעת כי שיער שנלקח מהפנים לצורך השתלה, נוגד את ההלכה, שכן יש איסור חמור על מה שנקרא השחתת הפנים ושימוש של סכין או תער בעור הפנים. עם זאת, ישנם מקורות המקלים מאד בנושא ומכריעים כי שיער מהאזורים שמתחת לסנטר ועד לצוואר, הם מותרים לשימוש וניתן לקחת מהם שיער לצורך השתלתו במקום אחר.

ככלל צריך לזכור, כי ההלכה מתירה את השתלת השיער, וזאת על מנת למנוע מגברים החשים בושה וחוסר ביטחון עקב התקרחות, להרגיש טוב עם עצמם, כך שאין כאן עבירה על כללי ההלכה וניתן לעשות זאת ללא חשש.

 

נגישות