חוני המעגל – קווים לדמותו

האם ידעתם שריקוד גשם נראה לראשונה לא על ידי אינדיאנים, אלא על ידי אדם בשם חוני המעגל, שהיה איש צדיק ונחשב בדת היהודית לבעל מופת?!

חוני המעגל הינו דמות חשובה בדת היהודית, כמו גם שהוא דמות בעלת המון רבדים שחשוב להכיר מסיפורי התנ"ך. אז מה צריך לדעת על סיפורו של האיש? הנה המידע החשוב על חוני המעגל!

התפילות לגשם

חוני המעגל בן דודו של שמעון בן צדיק, היה אחד מהאנשים הנפלאים והחשובים בסיפורי התנ"ך שהתקיים במאה הראשונה לפני הספירה. סיפורו של חוני המעגל סובב סביב רצונו ותפילותיו העזות של האיש על מנת שעם ישראל יזכה לגשם, וזאת כדי לאושש את האדמה משנת בצורת קשה ובכך לסיים את מצוקת הרעב של העם.

על פי הסיפורים ממסכת תענית במשנה, חוני המעגל נתבקש על ידי עם ישראל להוריד גשם בתפילות חוזרות ונשנות עקב בצורת קשר שנפלה על האזור בו התגורר עם ישראל, בעוד שחוני החל את התפילות בכיכר העיר. כדי לסייע לעם, חוני באמצעות המטה שלו יצר צורת מעגל באדמה שסובבת סביבו, תוך שהוא מתפלל ומצהיר כי "לא יצא מן המעגל עד שיחולו גשמים על הארץ".

מדוע נחשב חוני המעגל לצדיק?

כאמור, סיפורו של חוני המעגל התחיל בשנת בצורת קשה שירדה על בני ישראל, כאשר בשל כך מועצת החכמים של העם, החליטה כי חוני המעגל הינו איש צדיק, שאמונתו השלמה באל, תסייע לעשות ניסים על מנת שירדו גשמים מן השמיים.

בכך נשלחו שליחים אל חוני שביקשו מחוני (שהיה גם רב גדול), להגיע על מנת לעשות חסד עם העם ולהתפלל לאלוהים, על מנת שזה יוריד גשמי ברכה.

את הציטוט המרכזי לבקשה ניתן למצוא במשנה במסכת תענית שם צוטט: "נתבקש חוני להתפלל כדי שירדו גשמים" וכך אכן היה.

האם מדובר במשל?

עם זאת ישנה טענה כי סיפורו של חוני המעגל סופר גם כמשל שנועד עבור בן מלך מפונק שביקש שלל בקשות מתפנקות מאביו. הנסיך לא העריך את הפירות הטובים שמגיעים עקב גשמים, לכן אביו החליט לספר לו משל, כדי שזה יעריך את האדמה ואת הגשמים ויפסיק להטרידו בשלל בקשות.

 

למרות הכול, דמותו של חוני המעגל, עדיין נותרה בתודעה, תוך שמאז ועד היום ישנן שלל אינטרפרטציות של חוני וזאת על ידי המצאת מגוון רחב של דמויות בעלות כוחות נסתרים וחזקים שחגות במעגלים או שמות עצמן בתוך מעגל למען הורדת גשמים!

נגישות