רוצים לשפץ את הבית? פנו לקבלן מפתח!

שיפוץ של בית פרטי הוא בוודאי לא דבר פשוט. זו אמנם לא בנייה של בית חדש מאפס, אבל עדיין, מדובר בדברים רבים שיש לתכנן ולבצע היטב. כל זאת על ידי אוסף לא קטן של אנשי מקצוע ותוך התמודדות עם אתגרי בירוקרטיה וניהול לא פשוטים. מי יסייע לכם בכך? כיצד תוכלו להקל על עצמכם? קבלן מפתח הוא בעל מקצוע, שאמור לעשות בדיוק את זה!

האתגר המורכב של שיפוץ מקצועי

מעצם טבעו, שיפוץ בית פרטי הוא דבר שנוטה להיות מורכב. הוא עשוי לדרוש תוכניות מפורטות של אדריכל או מהנדס, אישורים כאלה ואחרים לפני שניתן בכלל לבצע את העבודות ועוד. היבט משמעותי במקרים רבים, הוא כאשר תהליכי עבודה מסוימים מחייבים שיתוף פעולה של אנשי מקצוע מתחומים שונים. למשל, מצב שבו שוכרים מומחה אינסטלציה שישדרג לכם את תשתיות המים המחלידות. בכדי להגיע אליהן, יש לפרק חלק מהריצוף וגם חלק מהקירות. לשם כך נאמר שאתם שוכרים גם קבלן ריצוף וקבלן כללי נוסף, כאשר קבלן הריצוף לבסוף גם יתקין מרצפות מסוג חדש. בקיצור – עניין מורכב למדי. כיצד תנהלו זאת?

הקל ביותר היה לשכור מישהו שינהל את התהליך עבורכם ולבסוף "ימסור לכם את המפתח" לדירה המשופצת וזהו. אז יש מקצוען כזה והוא מכונה בשם קבלן מפתח או קבלן בנייה. באמצעות שכירת שירותיו של איש מקצוע מסוג זה, תורידו לעצמכם מהכתפיים טרחה רבה, תחסכו זמן ותבטיחו תוצאה מקצועית ככל הניתן. אגב, לא מדובר על מנהל עבודה, שהוא בעל מקצוע שהחוק מחייב להעסיק במקום. עד כמה ניתן לסמוך על קבלן מפתח? כאשר קבלן מפתח בוחר אנשי מקצוע, אם הם לא יהיו טובים, הדבר ייפגע באמינותו. כך שלקבלן יש אינטרס לעבוד עם מקצוענים אמינים ולהם יש אינטרס לקבל ממנו עוד עבודה.

 

 

התפקיד בתמצית

קבלן מפתח הוא קבלן שמנהל את שאר אנשי המקצוע בפרויקט בנייה – מומחי חשמל, אינסטלציה, מיזוג, דודי שמש, גגות ורעפים, אלומיניום, דלתות ועוד. מבחינת הלקוח, הוא כתובת אחת לכל. עשויים לשכור אותו כבר מהשלב המוקדם ביותר. כלומר, תפקידו עשוי להתבטא כבר בכך שהוא ייבחר אדריכל, מהנדס וקונסטרוקטור. במקרה זה, הוא יטפל בכל, מתכנון המבנה ועד (באופן סמלי) לקבלת המפתח ואכלוס המקום. במקרים אחרים, שוכרים אותו רק לשם פיקוח על הבנייה בפועל, בלי להתערב בתכנון.

אז מה הוא עושה?

בפועל, קבלן מפתח אחראי על הנקודות החשובות הבאות:

  • קידום הבנייה – קידום תהליך הבנייה לפי תוכניות של מהנדס, אדריכל ומעצב פנים. זו היא המשימה הראשית של קבלן המפתח.
  • עמידה בזמנים – תיאום בין מקצוענים רבים הוא לא דבר פשוט. קבלן מפתח יבטיח שהכול יתקדם באופן חלק ויעיל, ככל הניתן.
  • קידום שלבים בירוקרטיים – כגון הגשת תכנית המבנה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
  • הבטחת תאימות לאישורים והיתרים – התקדמות רק כאשר ישנם האישורים והיתרי הבנייה המתאימים.
  • עמידה בתקנים – בנייה הוא תחום שמכוסה בצורה נרחבת מאוד בתקנים שונים, מסיבות מובנות.
  • פתרון סיבוכים שונים – תודות לניסיונו הרב, קבלן כזה יוכל גם לפתור סיבוכים, שעולים באופן טבעי מדי פעם, במהירות וביעילות.
  • סיוע כלכלי – קבלן המפתח עשוי לסייע גם מבחינת הבנת התקציבים והעלויות שיידרשו ולוודא שלא יחרגו מהם.
  • ייעוץ – ייעוץ לגבי בחירת ורכישת כלים וחומרים שונים למבנה, ככל שהדבר נדרש.

לסיכום

אל תסבכו את עצמכם לחינם בכניסה לפרויקט שגדול עליfם לניהול עצמי. שכרו קבלן מפתח טוב ובכך תשיגו תועלות רבות, כולל ראש שקט ותוצאה איכותית לבנייה.

נגישות