ביטוח סיעודי: פרטי או ציבורי? המדריך המלא למשפחות

אנשים רבים למדו לחשוב קדימה, למדו להעריך את הקיום של הביטוחים השונים מאחורי הקלעים, כאשר ביטוח בריאות וביטוח סיעודי הם שני הביטוחים היותר פופולאריים. עם זאת, אנשי משפחה שמבקשים לקבל החלטות חכמות ברמה הבריאותית והכלכלית, הרבה פעמים מוצאים את עצמם שואלים את אותה שאלה: האם ביטוח סיעודי מטעם קופת החלים מספיק, או שמא יש לפנות למישור הפרטי. מהי אם כן התשובה הנכונה ולמה חשוב לשים לב רגע לפני שעומדים לקבל החלטה? אספנו עבורכם מספר עובדות חשובות.

עושים סדר!

ראשית נעצור לעשות סדר: ביטוח סיעודי נועד להעביר מדי חודש סכום משמעותי עבור השתתפות במימון גורם מסייע, וזאת במקרה שמגיעים למצב סיעודי. מצב סיעודי מתאר מצב רפואי שבו לא מסוגלים לבצע מגוון פעולות בסיסיות שחיוניות עבור קיום של חיים תקינים. כפי שמציין אבנר הייזלר בגלובס, מדובר בביטוח חיוני, אך יש הבדלים משמעותיים בין ביטוח פרטי לבין ביטוח מטעם קופת החולים. אם נבקש להסביר את עיקרי הדברים על רגל אחת, נציין שביטוח מטעם קופות החולים הוא ביטוח קבוצתי שנחשב הרבה יותר זול (אם כי הוא כן נוטה להתייקר מדי שנה), ושבמקביל מעניק מענה יחסית קצר טווח – תקופת התשלום אינה יותר ארוכה מ5 שנים.

כל מה שחשוב לדעת על ביטוח סיעודי קבוצתי

נכון להיום סך קופות החולים מציעות פוליסות סיעוד זהות, כך שניתן לנדוד בין הקופות ללא בעיות – מבלי למלא הצהרת בריאות מחדש ומבלי לעבור תהליך חיתום מחדש. עם זאת, סכום ההצטרפות תלוי בגיל שבו מצטרפים, ודמי הביטוח מעט שונים בין הקופות – תלוי בתנאים שמציבה חברת הביטוח שנבחרה ע"י קופת החולים. מה עוד ראוי לדעת? שביטוח דרך קופת החולים אינו מכסה מקרה סיעודי שהוא תוצאה של תאונת עבודה / תאונת דרכים.

כל מה שחשוב לדעת על ביטוח סיעודי פרטי

באופן כללי, ביטוח סיעודי פרטי נחשב יותר יקר, יותר מותאם לסך הנתונים האישיים, יותר קבוע מבחינת התנאים (גם אם במהלך השנים המצב הבריאותי מידרדר) ובאופן כלל ביטוח סיעודי פרטי מעניק מענה יותר מקיף וארוך טווח. שם המשחק הוא התאמה מלאה, עובדה שבין היתר משפיעה על עלות הפרמיה. מדובר בחוזה קבוע שברגע האמת מעניק תשלום חודשי לכל החיים (ברוב המקרים). כמו כן, פוליסה פרטית כוללת מצב שנקרא "צבירת זכויות". הרעיון הוא שגם אם לאחר עשר שנים מקבלים החלטה להפסיק לשלם את הפרמיה, עדיין אם מגיעים לכדי מצב סיעודי, מקבלים גמלת סיעוד, כאשר הגובה שלה תלוי בתקופת הוותק של המבוטח.

ביטוח סיעודי: פרטי או ציבורי? המדריך המלא למשפחות

לא חייבים להכריע – אפשר גם וגם

עתה לאחר שההבדלים יותר ברורים, נעבור להבהיר שרבים בוחרים לשלב בין שני הסוגים. הרעיון הוא ליהנות מהמחיר הכדאי של הפוליסה הקבוצתית ובמקביל מתנאי ההצטרפות היחסית נוחים, אך להשלים את תקופת התשלומים באמצעות הביטוח הפרטי. עוד ראוי לדעת שאפשרי לבחור בביטוח פרטי ייעודי, ביטוח שמטרתו להשלים את תקופת התשלומים הקצרה מטעם הביטוח הציבורי. כמו כן, נוסיף למשוואה את הנתון הבא: לרוב אין קיזוזים בין שני סוגי הביטוחים, כך שאם פועלים בשני המישורים, מקבלים החזר מרבי.

עוצרים לקבל החלטה

עתה לאחר שסך הנתונים ברורים, ניתן לקבל החלטה מושכלת. עם זאת, רגע לפני נעצור להסביר שחשוב לעבור היטב על האותיות הקטנות (כך למשל חשוב לבחון מהי המשמעות של תקופת ההמתנה והאם מוגדרים מקרי ביטוח חריגים), ואף חשוב לערוך השוואות. בשלב זה רוב הסיכויים שתחושו מבולבלים, ועל כן עירוב של מומחה בתחום הביטוחים מהווה קלף מנצח. רק בריאות!

נגישות