מקבלים את מה שמגיע לנו: מי זכאי לגמלת סיעוד מביטוח לאומי?

התשלום עבור ביטוח לאומי הוא סוג של ביטוח, אך גם מזכיר את נושא התשלום לקופות החולים. כולם משלמים מדי חודש ותשלומים אלו מצטברים לטובת כלל המבוטחים. אלא שיום אחד גם אתם עשויים להיות בין מי שזקוקים לכסף הזה, המקבלים אותו בצורת סיוע מהמוסד לביטוח לאומי. בחלק מהמקרים שבהם יש צורך לקבל סיוע מדובר בגמלת סיעוד. מי זכאי לגמלה מיוחדת זו? ריכזנו במאמר לפניכם מידע שימושי על היבטים קריטיים של נושא גמלת הסיעוד מביטוח לאומי.

סיוע חיוני בזמני מצוקה

מצב סיעודי הוא מצב שבו אדם זקוק לסיוע חיצוני לפעילויות יום יומיות שגרתיות. גמלת סיעוד היא סיוע כספי הניתן באופן קבוע מהמוסד לביטוח לאומי, עבור מי שנמצאו זכאים לכך לאחר שביקשו זאת. עם זאת, המצב הסיעודי הספציפי של כל אדם מציג נסיבות מורכבות ושונות. באופן דומה, גם גמלת סיעוד איננה בפשטות סכום קבוע ואחיד אשר ניתן בכל חודש. אם תשמעו למשל על האפשרות לקבל גמלת סיעוד רמה 3 מביטוח לאומי, מה זה בדיוק אומר? זוהי למעשה רק אפשרות אחת מתוך כמה, וכל מקרה נבחן באופן פרטני כדי להתאים את רמת הסיוע הנדרשת.

התנאים לקבלה

כדי להיות זכאים לקבלת גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי, יש לעמוד בכמה תנאים:

  • תושבות – ראשית, חייבים להיות תושבי ישראל
  • גיל – אדם שהגיע לגיל פרישה
  • הכנסה בגובה מוגדר – הסיוע הכספי לא ניתן למי שהכנסתם גבוהה מרמה מסוימת. בחישוב מובא בחשבון גם הסטטוס הזוגי – אם זה מבוטח בודד או שמדובר בזוג
  • המבוטח לא גר במוסד הממומן ברובו על ידי גוף ציבורי כגון מוסד סיעודי – אלא הוא גר בביתו או במסגרת דיור מוגן
  • צורך בסיוע או השגחה – מבקש הבקשה צריך להציג צורך בסיוע, אשר מוערך בבדיקה של יכולת ביצוע פעולות יום יומיות כמו ישיבה, שכיבה וקימה, התניידות עצמאית, התלבשות והתפשטות, רחצה, אכילה ושתייה וכן שליטה על הסוגרים
  • מקור סיוע יחיד – מבקש הבקשה אינו מקבל גמלה סיעודית ממשלתית מסוג אחר

 

 

היקף הסיוע שתוכלו לקבל

בהתאם להערכה של יכולות התפקוד והצורך בהשגחה, מוגדרת רמת קצבה מסוימת והיא משליכה על סכומי הסיוע או על הסיוע הפארא-רפואי או הסיעודי שמקבלים. רמת הקצבה תהיה אחת מ-6 רמות. לשם ההמחשה, ברמה 1 מקבלים 2.5 עד 3 נקודות ו-5.5 שעות סיוע בשבוע. יש סל שירותים אשר כולל טיפול אישי בבית, ביקור במרכז יום, חברות בקהילה תומכת, מוצרי ספיגה, לחצן מצוקה ושירותי כביסה. במקום זאת, אפשר לקבל ברמה 1 קצבה חודשית של 1,472 ש"ח. יש גם אפשרות שלישית של שילוב בין שתי האפשרויות. ברמה האחרונה (רמה 6) כבר מדובר על 9.5 עד 10 נקודות ו-30 שעות שבועיות.

חשיבות הסיוע המקצועי

מצב סיעודי הוא מצב שמגיעים אליו בדרך כלל בגיל מבוגר. בכל מקרה, על אף שההתנהלות מול ביטוח לאומי מוכרת לרובנו, לא כולם יודעים בדרך כלל איך מנהלים מולם אינטראקציה בהקשר הסיעודי. בגיל מבוגר סיוע בנושא זה עשוי להיות חשוב במיוחד, כאשר מקורות ההכנסה של האדם מצומצמים במילא והמצב הסיעודי לא מאפשר לו לעבוד. יש חשיבות רבה למיצוי הזכויות מול ביטוח לאומי ומול כל הגורמים המספקים סיוע במקרה הצורך. הדרך הטובה ביותר היא להיעזר בעורך דין אשר מתמחה בנושא זה בדיוק. לעורך דין כזה יהיו הידע המקצועי וגם הניסיון העשיר אשר יסייעו לכם לקבל את מלוא זכויותיכם.

לסיכום

היכרות עם זכויותיכם היא המפתח החשוב והשימושי למיצוי מרבי שלהן, וכך גם בנושא הזכאות לגמלת סיעוד. חשוב לדעת כיצד להתנהל מול המוסד לביטוח לאומי כדי לקבל את הסיוע הכספי או הסיעודי המגיע לכם במקרה הצורך.

נגישות