צבא להלכה: כך צה"ל מקפיד על כללי הדת

בשנים האחרונות זה נעשה לדיון מאד בוער ולפעמים גם מחלוקת ציבורית, אבל אין ספק שהדרך בה צבא ההגנה לישראל שומר ומקפיד על חוקי הדת, היא החיבור הטבעי ביותר של העם היהודי לארגון שמטרתו היא לשמור עליו ועל כל מדינת ישראל. בין אם אתם מועמדים לשירות ביטחון או שאתם פשוט מעוניינים להבין איך כל העניין הזה עובד, אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר ולהסביר לכם בדיוק איך הצבא שלנו מקפיד ושומר על כללי ההלכה, כך שכולם יכולים לשרת בו ולהרגיש בנוח עם אורח החיים. רגע לפני שנתחיל חשוב לציין כי אומנם צה"ל מקפיד על חוקים מסוימים שלעיתים גם חלים ומגבילים את כולם, אך לכל אחד יש את חופש את הדת וגם את החופש מדת לפי ראות עיניו ואורח חייו.

זמני תפילה

צה"ל מתיר לכל החיילים זמני תפילה על פי ההלכה וגם קיום של תפילות במועדים מיוחדים כמו חגים ורגלים. אגב, למי שרוצה לדעת בדיוק מה זה אומר, אתר צו ראשון מרכז בצורה נפלאה את כל הכללים והחוקים ומסביר למה, איך ומתי אפשר ללכת להתפלל במהלך השירות הצבאי. חשוב לציין כי הדבר הזה אינו חל רק על חיילי צה"ל היהודים שהם כמובן הרוב המכריע בארגון. גם חיילים בני דתות אחרות, בין אם מוסלמים, נוצרים, שומרונים וכן הלאה, זכאים לזמני תפילה בהתאם לתפילות שלהם.

כך צהל מקפיד על כללי הדת

שבת

בצה"ל, השבת היא קדושה וחשובה במידה רבה ביותר. מה הכוונה? ובכן, בעבור כולם, גם מי שאינו שומר שבת ואפילו בעבור חיילים שאינם יהודים, מדובר ביום מנוחה בו לא נעשית שום פעילות מנהלית או מבצעית. מפקדים שעוברים על הכלל הזה צפויים לעונשים חמורים ביותר שכן מדובר בפקודה מטכ"לית לכל דבר ועניין. כמה שעות לפני כניסת השבת, במידה והחיילים לא יצאו הביתה לסוף השבוע, הצבא נכנס לנוהל שבת, בו אין אף פעילות (מלבד שמירות והאזנות המתקיימות ללא הפרה של כללי השבת) והוא נמשך עד לכמה שעות לאחר צאת שבת. כולם יכולים לנוח כמו שצריך ולצבור כוחות לשבוע הקרוב.

כשרות

בצבא יש הרבה מאוד נהלים הקשורים בשמירת הדת והמשמעת בצבא, ביניהם הכשרות. לא תמצאו אף מטבח צהלי, באף בסיס ולו הקטן והנידח שבסיסי צהל, שלא מקפיד על כללי הכשרות, כולל ביקורים קבועים של משגיח כשרות צה"לי. יתרה מכך, הצבא מאד מקפיד על ההפרדה בין בשר וחלב בחדרי האוכל והמטבחים ודואג שגם החיילים שלא מכירים זאת יעשו כך. מי שעובר על העבירה הזאת בצבא אגב, צפוי לעונשים לא נעימים כלל ונראה כי בצה"ל לוקחים את העניין הזה מאד ברצינות. מי ששירת בצה"ל וודאי מכיר את הניקיונות היסודיים והנרחבים שמתרחשים בכל הבסיסים ובעיקר בחדרי האוכל ובמטבחים, כשהכול כמובן מלווה בהכוונה והדרכה של משגיחי כשרות וגורמים של הרבנות הצבאית.

 

נגישות